Teknoloji

Karıncaların ilginç ‘cenazesi’ sizi mısır gevreğini kapatabilir

2021 Noel’inde ABD’de gerçekleşen bir olay sosyal medyada bir kez daha viral oldu. Bu olayın başrolünde karıncalar ölülerini Trix marka mısır gevreğine taşıyor.

Bu garip olay, oğlu bir karınca çiftliğine sahip olan kullanıcı OctopusCaveman tarafından paylaşıldı. Tweetinde, ” Oğlum karınca çiftliğine biraz Trix koydu. Karıncalar onları yemek yerine çiftlikten tüm ölü karıncaları çıkardılar ve onları Trix’in üzerine yığdılar.dedi ve devam etti: “ Bunun ne anlama geldiğinden emin değilim ama artık Trix yemeyeceğim.

Anlaşılır bir şekilde, bu bir sürpriz olabilir, çünkü karıncalar genellikle şekerli şeyler yerler, ölülerini mezardan çıkarırlar ve Trix’e yığarlar.

Karıncaların ölülerini bir yığın halinde taşıdıkları ilginç “cenaze uygulamaları” ile ilgili birkaç farklı teori var. Birincisi nekroforezdir. Nekrofiz, koloni üyelerinin cansız bedenlerini yuva veya kovandan uzağa taşıdıkları bilinen karınca, arı, eşek arısı ve termit gibi sosyal böceklerde görülen bir hijyen davranışı olarak tanımlanabilir.

Karmaşık kolonilerde yaşayan sosyal böcekler, mesaj iletmek için çeşitli feromonlar kullanır. Bu, bir geçidi işaretlemek, diğer karıncaları tehlikeye karşı uyarmak veya hatta ölmek üzere olduklarını ve muhtemelen diğer herkesin ölümcül tehlikelere karşı tetikte olması gerektiğini bildirmek için olabilir.

Karıncaların diğer hayvanlardan, bitki materyallerinden ve şekerli tahıllardan gelen kimyasal sinyallere duyarlı olduğunu iddia edebilirsiniz. Karıncaların ölü böceklerin etrafına, yemeklerini korumak veya yerlerini gizlemek için kokulu maddeler yerleştirmeleri gözlemlenen bir davranış. Bu yüzden keskin mısır gevreği, kokuşmuş ölülerini örtmek için iyi bir fırsat sunabilir.

Alternatif olarak, tahılın kendisi oleik asit olarak ölüm kokusu alabilir. Ölü karıncalar oleik asit yayarlar ve patojenlerin yayılmasını azaltmak için bir uyarlama olarak nekroforez, karıncaların ölülerini toplayıp özel bir mezara götürmelerini sağlar. Hatta bazı kolonilerde bu iş için” özel cenaze karıncaları”Hatta…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu