Haber

Sudan’daki çatışmalarda 958 sivil öldü

Sudan’da nisan ayı ortasından bu yana ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çıkan çatışmalarda 958 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sudan Tabipler Birliği’nden yapılan açıklamada, iki askeri gücün 59 gündür aralıksız çatışma halinde olduğuna dikkat çekilerek, çıkan çatışmalarda 958 sivilin hayatını kaybettiği, 4 bin 746 kişinin de yaralandığı belirtildi. 15 Nisan’dan beri devam ediyor.

Cüneyne’de durum içler acısı

Ülkenin batısındaki Çad’ın sonundaki Cüneyne kentinde yaşanan insani krize değinen sendika, çatışmaların aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu çok sayıda sivilin ölümüyle sonuçlandığını duyurdu.

Batı Darfur eyaletindeki Cüneyne kentindeki durumu “felaket ve şimdiye kadarki en kötü” olarak nitelendiren sendika, hastanelerin hizmet dışı kalması ve temasın kesilmesi nedeniyle kentteki kurbanların kesin sayısını belirlemenin mümkün olmadığını kaydetti.

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tamamen entegre olmasını istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte sivil hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Orta Anadolu’da başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. taraflardan.

Sudan’daki kriz için ABD ve Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan müzakereler sonuçsuz kaldı, ateşkes kararları defalarca bozuldu.

Sudan Egemenlik Kurulu Başkan Yardımcısı Melik Ağar, arabulucularla birlikte Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah al-Burhan ile HDK Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu arasında iki hafta ortasında görüşme yapılması konusunda anlaştıklarını, ateşkes ve insani yardım konularının netleştiğini açıkladı. toplantıda görüşülecekti.

birecikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu